Instalace a aktivace Windows

Windows 10 - Instalace

Stáhnutí ISO obrazu

1. Přejděte na tuto stránku, kde najdete soubory ISO pro Windows 10.

2. Scrollujte směrem dolů až najdete podnadpis Potřebujete vytvořit USB, DVD nebo soubor ISO? a pak klikněte na Stáhnout nástroj.

3. Soubor po stáhnutí otevřete a povolte jeho spuštění.

4. Přečtěte si licenční podmínky a potvrďte je.

5. Nyní máte k dispozici výběr mezi Upgradovat tento počítač nyní a Vytvořit instalační média pro jiný počítač. Vyberte druhou možnost.

6. Následně vám proces nabídne výběr jazyku, architektury a edice. Možnosti jsou zde předem vyplněné jako doporučená nastavení, takže pokud nejste technicky zdatní, doporučujeme je neměnit a kliknout na Další.
Pokud se v technických záležitostech vyznáte, odškrtněte doporučená nastavení a zvolte si

v Architektuře verzi systému, která vyhovuje vašim představám.

Pozor: produktový klíč je vázán na aktuální verzi Windows, takže pokud zvolíte jinou kombinaci verze předchozího produktu a verze cílového produktu (pokud třeba máte 32bitový systém a zvolíte si 64 bitů), mohou nastat komplikace ohledně nekompatibility verzí.

7. V tomto kroku si zvolte médium, které chcete při upgradu použít. Soubor vám nabídne buď USB flash disk, nebo soubor ISO. Doporučujeme zvolit možnost USB.

Výhodou ISO souboru je to, že je možné jej uložit a kdykoliv jej napálit na DVD, nebo z něj vytvořit bootovací USB například pomocí programu Rufus. Výběrem této možnosti pak nemusíte v budoucnu stahovat instalační soubory znovu. V tomto návodu ale vybereme možnost USB, protože je to pro jednorázový a rychlý upgrade jednodušší. 

8. Připojte k počítači USB flash disk a vyberte tento disk ze seznamu. Pokud ho zatím nevidíte, klikněte na Aktualizovat seznam jednotek.

9. V tomto bodě začíná samotné stahování Windows 10 ISO na USB disk. Čekejte tedy, dokud se soubor stáhne a systém ověří, že je stažená položka správná.

10. Potvrďte úspěch/neúspěch stáhnutí souborů na USB disk. 

Heading 1

1. Po stáhnutí souborů nechte USB disk připojen a zařízení restartujte.

2. V případě, že máte správně nastaven tzv. boot order sequence (pořadí, ve kterém systém štartuje), bude USB disk v bootovacím procesu zvolen jako prioritní a na obrazovce se zobrazí pokyn Stisknutím libovolné klávesy spustíte systém z disku CD nebo DVD... (Press any key to boot from CD or DVD…).

3. Zvolte si jazyk, ve kterém instalace proběhne, formát času a měny a jazyk klávesnice. Klikněte na Další a následně na Instalovat.

10. Potvrďte úspěch/neúspěch stáhnutí souborů na USB disk. 

4. Zde je pro vás nejdůležitější krok instalace. Pro aktivaci Windows od vás bude vyžadován produktový klíč. Vložte produktový klíč, který jste obdrželi s licencí Windows 7. Přečtěte a potvrďte licenční podmínky a klikněte na Další.

5. Zde je další bod, ve kterém se musíte rozhodnout, jak dál: Máte k dispozici Upgrade, který vám instaluje Windows a ponechá veškeré soubory, nastavení a aplikace. Tuto možnost vám doporučujeme, pokud si netroufáte na vlastní nastavení instalace. Druhá možnost – Vlastní instalace Windows – je tu pro ty, kteří jsou v IT oboru pokročilí. Tato druhá možnost vám nabídne možnost nastavit si vlastní particie disku.

6. Spusťte instalaci. (Zařízení se automaticky restartuje.)

Po instalaci 

Po úspěšné instalaci Windows 10 vás přivítá obrazovka Rychle začít. Zde je důležitým krokem kliknutí na položku Přizpůsobit nastavení (Customize settings) v levém dolním rohu. Pokud nechcete, aby Windows 10 optimalizoval data přesně pro vás, vypněte všechny položky, které vám obrazovka Přizpůsobit nastavení nabízí. Doporučujeme ponechat sledování polohy, zejména pro uživatele, kteří často pracují s mapami. Nemusíte tak manuálně zadávat svou polohu. Nastavení je ale jenom na vás.

U položky Prohlížeč a ochrana doporučujeme nechat obě možnosti zapnuté.

U Připojení a oznamování chyb si můžete zvolit, jestli necháte položky zapnuté, nebo je vypnout, je to jen na vás. 

Posledním krokem samotného upgradu je nastavení majitele zařízení a menší nastavení ohledně synchronizace s Microsoft účtem, uživatelského profilu a hesla.

 

Windows 10 - Aktivace

Online aktivace produktu Windows 10

V případě, že zvolíte možnost aktivace přes Internet a jste právě připojení, můžete provést aktivaci produktu online.

Aktivační okno (průvodce aktivace prostřednictvím Internetu) systému Windows 10 otevřete takto:

  1. Z nabídky START vyberte Nastavení

  2. V okně vyberte: Aktualizace a zabezpečení.

  3. V dalším okně vyberte: Aktivace. A dále klikněte na tlačítko Aktivovat

  4. V následujícím okně vyplňte číslo licenčního klíče.

Pokud máte nainstalovanou správnou verzi systému, a i přes to se aktivace online nepodařila, vykonejte aktivaci po telefonu.

Aktivace po telefonu

 Aktivační okno (průvodce aktivace po telefonu) systému Windows 10 otevřeme následovně:

  1. z nabídky START vyberte Nastavení.

  2. V okně vyberte: Aktualizace a zabezpečení.

  3. Dále zvolte: Aktivace. A potom klikněte na tlačítko: Aktivovat telefonem.

  4. Ze seznamu zemí vyberte Česká republika a pokračujte kliknutím na tlačítko: Další.

  5. Zavolejte na uvedené telefonní číslo +420 225 990 844 nebo +420 841 300 300 a zadejte telefonnímu automatu Vaše ID instalace (9 skupin čísel po 7) na klávesnici telefonu.

  6. Dostanete zpět aktivační ID kód. Zadejte obdržený kód a klikněte na tlačítko: Aktivovat Windows.

Pokud se aktivace z jakéhokoliv důvodu nepodařila, tak je možné, že máte nainstalovanou jinou verzi Windows 10, než na jakou máte licenci. Např. místo Home verze Profesionál. Jazyková nebo bitová verze (32bit / 64bit) nemá na aktivaci operačního systému Windows 10 vliv. Nainstalujte tedy verzi operačního systému Windows 10, pro kterou máte zakoupenou licenci.